Dolnośląski Festiwal Nauki - 2014
19 września 2014

Wykład profesora Miodka

19 wrzeÅ›nia 2014 r. 52 uczniów naszej szkoÅ‚y wyjechaÅ‚o do WrocÅ‚awia  na DolnoÅ›lÄ…ski Festiwal Nauki, by w Auli Leopoldina Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego wysÅ‚uchać wykÅ‚adu znanego nam z programu „Ojczyzna – polszczyzna” profesora Miodka.

Temat wykÅ‚adu, który inaugurowaÅ‚  tegoroczny DFN , brzmiaÅ‚ „Rozum w jÄ™zyku”. Można siÄ™ byÅ‚o gÅ‚owić, co ma jÄ™zyk do rozumu, ale profesor, jak zwykle zresztÄ…, nie zawiódÅ‚. W barwny i obrazowy sposób uÅ›wiadomiÅ‚ mÅ‚odszym i starszym sÅ‚uchaczom, że wszystko w naszym jÄ™zyku zwiÄ…zane jest z rozumem i że jÄ™zykiem należy siÄ™ posÅ‚ugiwać mÄ…drze.

Z ciekawoÅ›ciÄ… sÅ‚uchaliÅ›my o dobrych i zÅ‚ych koÅ„cówkach, wÅ‚aÅ›ciwych formach wyrazowych i poprawnej odmianie wyrazów. Nie sposób przytoczyć iloÅ›ci przykÅ‚adów, które profesor podawaÅ‚ jako dowody ”rzeczowe”  swojego wykÅ‚adu. Nie wiadomo kiedy minÄ…Å‚ czas przeznaczony na prelekcjÄ™. I w tym roku profesor otrzymaÅ‚ gromkie brawa, bo wykÅ‚ad  byÅ‚ bardzo ciekawy. Już wiemy, że nastÄ™pny rok  DFN nie obejdzie siÄ™ bez udziaÅ‚u naszych uczniów, bo to tradycja naszej szkoÅ‚y.

Naszą stronę odwiedziło już 2066262 osób.