Dzień Kolejarza, Mikołajki, Dzień Patrona
8 grudnia 2014

Dnia 08.12.2014 r.  w Zespole SzkóÅ‚ w Å»arowie obchodzono uroczyÅ›cie DzieÅ„ Kolejarza. Na akademiÄ™ zaproszono wielu znamienitych goÅ›ci tj. p. Romana Witulskiego – dyrektora ZakÅ‚adu Linii Kolejowych „PKP PLK S.A.” w WaÅ‚brzychu – sponsora stypendiów dla uczniów, p. BogusÅ‚awa Moleckiego – dyrektora ds. handlowych „Koleje DolnoÅ›lÄ…skie S.A.”, p. Marka Kucharzaka – zastÄ™pcÄ™ naczelnika dziaÅ‚u pracowniczego oraz p. Janusza Kazior – dyrektora ds. handlowych ZakÅ‚adu Zachodniego „PKP Intercity S.A.” w Poznaniu wraz z p. RadosÅ‚awem KyciÄ… – zastÄ™pcÄ… naczelnika sekcji handlowej we WrocÅ‚awiu.

AkademiÄ… zainaugurowano po raz pierwszy obchody Dnia Kolejarza w szkole, w zwiÄ…zku z tym, iż ksztaÅ‚cimy kadry dla kolei w zawodzie technik transportu kolejowego. Podczas uroczystoÅ›ci uczniowie kl. I i II technikum wziÄ™li udziaÅ‚ w konkursie pt. „Znaki sygnaÅ‚owe”. Zmagania zakoÅ„czyÅ‚y siÄ™ bardziej pomyÅ›lnie dla kl. II ze wzglÄ™du na wiÄ™kszÄ… znajomość tematu (nauka przedmiotów zawodowych  już prawie 1,5 roku). Ponadto uczniowie opowiedzieli o swoich wrażeniach z pobytu we wrzeÅ›niu na Targach InnoTrans w Berlinie, gdzie mieli możliwość zapoznania siÄ™ z najnowszymi technologiami i produktami majÄ…cymi zastosowanie na kolei. Wyjazd byÅ‚ możliwy w ramach projektu Modernizacja KsztaÅ‚cenia Zawodowego na Dolnym ÅšlÄ…sku II.

PokazaliÅ›my także krótki film pt.: Najszybsze pociÄ…gi na Å›wiecie”. Uroczystość uÅ›wietnili również: p. Jerzy Gibek – z-ca przewodniczÄ…cego Towarzystwa MiÅ‚oÅ›ników Åšwiebodzic, który opowiedziaÅ‚ o historii linii kolejowej WrocÅ‚aw-Åšwiebodzice oraz p. Marek MikoÅ‚ajczak – przewodniczÄ…cy tegoż towarzystwa, który udostÄ™pniÅ‚ na wystawÄ™  reprinty starych pocztówek z widokiem dworców kolejowych w Å»arowie, Åšwiebodzicach, Åšwidnicy, Jaworzynie Åšl. Po akademii dyrektor szkoÅ‚y p. Dorota Jasztal podjęła rozmowÄ™ w celu omówienia organizacji praktyk zawodowych dla uczniów – u przewoźnika towarowego i osobowego. Wszyscy zaproszeni zgodnie stwierdzili, że w obliczu tak dużej „luki pokoleniowej” w kolei należy podjąć wszelkie dziaÅ‚ania, żeby zachÄ™cić mÅ‚odych ludzi do ksztaÅ‚cenia w zawodach przydatnych na kolei.

Zawarto ustne porozumienie na mocy którego zobowiÄ…zano siÄ™ do powtórnego spotkania w celu ustalenia szczegóÅ‚ów odnoÅ›nie odbywania praktyk, po uprzednim przekazaniu programu praktyk wszystkim zainteresowanym.

P. RadosÅ‚aw Kycia wykazaÅ‚ zainteresowanie tematem promocji zawodu i obiecaÅ‚, że pomoże osobiÅ›cie w tej kwestii już 15 stycznia 2015 r. podczas Targów Pracy i Zawodów w WaÅ‚brzychu (w ramach ww. projektu MKZ II), gdzie szkoÅ‚a na wyodrÄ™bnionym stoisku zaprezentuje swojÄ… ofertÄ™.

Dyrektorzy pozostaÅ‚ych spóÅ‚ek PKP również chÄ™tnie wÅ‚Ä…czÄ… siÄ™ w proces promocji zawodu technik transportu kolejowego.

Zdjecie

Naszą stronę odwiedziło już 2066313 osób.